ÖMER KIRLI

ÖMER KIRLI

PARYA BELENKÖY

A+A-

İnsan geldiği yerleri, Geçmişte oturup kalktığı, iyiliğini gördüğü insanları asla unutmamalıdır.

 Üniversite tahsilimi yaparken Millet olarak Kendi Hikâyelerimize Çok yanlış baktığımızı fark etmiştim. Bulunduğumuz vilayetlerin hep bir sıkıntı içerisinde olduğunu, çözümün basit ama çözüm odaklı yetkililerin maalesef olmadığını da üzülerek fark eyledim.

Çocukken Baba Ocağı, Datça Belen köye yazları tatil için babaannem Mukadder Kırlı’nın Yanına çok giderdim. O zamanlar durumumuz iyi değildi, bu kadar. Şimdi Allaha şükür, Her şeyimiz var. Otobüs yolculuğunda, Muğla merkezden Giderken, Hep Belen köyü düşünürdüm. Nedeni ise, Muğla merkezde imkânlar çoktu, lakin belen köyde bu imkânlar çok kısıtlıydı. Elektrik gider, kaç gün gelmez, su gider kaç gün gelmez. Bu arada Belen köy Datça’nın bir köyü, hani Turizm Cenneti ilimizin. Bazı yetkililer Herhalde, Belen köyü Yunanistan’a bağlı zannetmekte. Bizim köyde sıkıntı bitmez, sıkıntıyı çözecek yetkiliyi de ara ki bulasın. Yıllarca bu köy sıkıntı çeker, ama seçim zamanı ne hikmetse tüm partiler Belen köyün, Türkiye Cumhuriyetine Bağlı olduğu bir köy olduğunun farkına varırlar. Oy istemek için köye gelirler cilalı, laflar söylenir. Sonrasında ara ki bulasın, bir beş sene ortada bir tane siyasetçiyi bulamazsınız.

Yıllarca telefon ÇEKMİYOR, KÖYÜMÜZDE.

YIL olmuş 2023,belenköy halkı bu durumu medyaya, taşıdı. Türkiye’nin sayılı televizyon kanalarından olan, ULUSAL TV DE bile haber yapıldı. Hiçbir yetkiliden bir ses çıkmadı. Halen daha sıkıntı devam ediyor. Kaptan Atilla ve köy halkı çalmadık, kapı bırakmıyor, lakin kapılar bir bir suratlarına kapanıyor. O benim işim değil, bu benim işim değil diyerek dertli halkı, dinlemeden kendinden uzaklaştırıyor.

Aradan yıllar geçiyor, çocukluğumun üzerinden 20 yıl geçiyor. Sıkıntılar yine aynı. Haftada en az 3-5 kişi arıyor, dertlerini dile getiriyor. İnsanlar çaresiz, su kesintisi oluyor, üç gün yok. Elektrik gidiyor, kaç saat gelmiyor. Telefon hiç çekmiyor. Köyden birinin cenazesi olsa, uzaktaki oğluna kızına haber verilemiyor. Bir yiğit Çıkarda, bu sıkıntıları ortadan kaldırır mı diyerekten, bu hafta bu yazıyı kaleme aldım.

Belen köy benim belki de yazarlıkta, kendimi bulduğum yerdir. Yaşamımın Her kesiminde Belen köy ve halkı benim için çok önemlidir. O insanlardan ben Nice, hayat hikâyeleri dinledim, yeri geldi yazdım, yeri geldi toplum önünde seve seve bu hikâyeleri anlattım.

Bu insanlar, oy zamanında gidip, oy isteyeceğiniz, Oy deposu gibi düşündüğünüz insanlar değil. Bu insanlar Türkiye cumhuriyetinin Muğla ilinin Datça ilçesinin Bir Mahallesinin Fertleridir. Buraya hizmet vermek A,B,C KURUMLARI fark etmeksizin Tüm kurumların asli görevidir.

Bu hususta bir nebze, Belen Köy Halkının sorunlarını bana verilen bu Köşede bu Hafta kaleme,aldım.İnşallah bu sıkıntılar bir an önce çözümlenmesi dileğiyle..

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar