Barınmanın temel ihtiyaç olduğunu  ilkokul üçüncü sınıfta Hayat Bilgisi dersinde görmüştük.

İnsanoğlunun üç temel ihtiyacı vardır.

Beslenme, barınma,giyinme…

Temel ihtiyaç, kişilerin yaşamlarına devam edebilmeleri için kesin olarak ihtiyaç duydukları başlıca unsurlardır. Temel ihtiyaç, kişinin hayatına devam edebilmesi için olmazsa olmazlarıdır.

Barınma insanların en temel güdülerinden birisi olan güven duygusuyla ilgili ihtiyaçtır. Bu nedenle barınma ihtiyacını gideren bireyler psikolojik açıdan da rahatlamaktadır.

Ailelerin toplam tüketiminde temel ihtiyacının payının artması yoksulluğun ve yoksullaşmanın işaretidir.

İlkokul üçüncü sınıfta bize anlatılan sonra da tüm devlet büyüklerinin ağzından duyduğumuz bu cümleler günümüz de pek önemi kalmamış olacak ki;  En büyük temel ihtiyacımız barınma hakkımız elimizden alınıyor.

Maalesef son dönemlerde özellikle okulların açılmasıyla birlikte yaşanılan konut sıkıntısı ve bununla birlikte yükselen ev kiraları hepimiz için sorun oluyor.Yaşanılan konut sıkıntısı bazı fırsatçıları ortaya çıkardı.

Son dönemlerde en çok duyulan bazı ev sahiplerinin eski kiracılarına yaptıkları psikolojik tacizler; “oğlum gelecek evi boşalt, kendim geliyorum evi boşalt….vb.” sözlere maruz kalıyorlar.

 Tabi kiracı uzun yıllardan beri aynı evde oturunca  haliyle muhterem ev sahibi tarafından kira düşük geliyor ve kendi evini piyasadaki evlerle kıyaslıyor. Yasaya göre fahiş zam yapamayacağı için ona göre en akıllıca çözüm evi boşalttırmak.

***                   ***                   ***

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler, azami düzeyde barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı

Barınma mağduriyeti yaşayan öğrenciler. Şu an Muğla’da kırk binden fazla üniversite öğrencisi var. Yurtlarımızın kapasitesi ise yaklaşık beş bin diyelim.

Peki, geri kalan öğrencilerin barınma sorunu ne olacak?

Kimi öğrenciler  fahiş fiyatlardan kimi öğrenciler  ise ev bulamadıkları için,  okulunu dondurmayı düşünenlerin konuşmalarına şahit oldum.

Öğrencilerimizin yaşadığı barınma  sorunları yine bazı fırsatçıları ayağa kaldırdı. Evlerini kişi başı yani oda fiyatına kiraya verenler…

Bodrum katını tek odalı eve çevirenler…

Açıkçası bazen duyduklarımı insanlığa yakıştıramıyorum.

Ne de olsa kirayacaklar düşüncesiyle fahiş fiyat kira bedeli isteyenler…

***                   ***                   ***

Barınmak temel ihtiyaçsa, bu sorun toplum sağlığı açısından en kısa sürede çözülmesi gerekiyor.

Fahiş artışların önüne geçilmeli ve öğrencilerin yurt sorunları çözüme ulaşmalı.

Hiç  kimse bana ne diyemez.Yöneticilerin,yerel yönetimin ve sivil toplum örgütleri  temsilcilerinin  bir çözüm yolu bulunması gerekiyor.

Ev sorunu ve kiralar öteden beri Muğla’nın en büyük sorunudur. Artık dur demenin zamanı geldi.

Hepimiz bildiği ve dilimizden düşürmediği  “barınma temel ihtiyaç(!) sa”