Güzide Kasim

Güzide Kasim

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANEMİZ (!)

A+A-

İnsanca muamele deyince aklıma yaklaşık bir ay önce bir uzman çavuşun darp edilmesi gündeme gelmişti. Gelen haberler önce uzman çavuşun doktoru darp ettiği yönündeydi. Bu iddiayı kim ortaya attıysa hemen herkes inanmıştı. Suçlu hastaydı.

 Hastane yönetimi hemen basın açıklaması yapmıştı. “14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanına şiddet” diye.

Hastanın hasta psikolojisini unutup, hastayı dinlemeden hemen yargılamıştık. Hatta taburcu edilirken hastayı protesto eden sağlıkçıları videoyu çekip gerek sosyal medyalardan gerekse basın aracılığıyla yayılmıştı. Ohh.. çok güzel rezil ettik der gibiydi.

Hasta, başı önde hastaneden ayrılıp soluğu savcılığa alana kadar herkes hastayı suçladı kimse acaba ne oldu demedi.

Ta ki; önce Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici Muğla Adliyesi önünde” Uzman çavuşumuzun yanındayız” başlığıyla twitter hesabından paylaştı; ardından da darp görüntüleri basına düştü.

Görüntülerde doktor hastaya darp ediyordu. Bu görüntülerden sonra ne hastane yönetiminden ne tabip odasından ne de sağlık il müdürlüğünden bir açıklama geldi. Hastadan özür bile dilenmedi.

STK’lar sustu unutmaya/unutturulmaya çalışıldı. İnsan merak ediyor; acaba ilk ortaya atılan iddialar doğru olsaydı yani doktor bey şiddete uğrasaydı bu kadar kolay unutulur muydu?

Herkes böyle susar mıydı?

Alkış tutanlar/tutturanlar sineye çekildi; unutturulmaya çalışıldı. Fatura sadece o dönem Sağlık İl Müdürü olan İskender Gencer’e kesildi.

Bunun sorumlusu sadece sağlık il müdürü mü? diye sormadan geçemiyor insan.

O gece, olaya şahitlik eden diğer sağlık çalışanları hastane yönetimine hiç mi bilgi vermediler? Ya da hastane yönetimi görüntüleri izlemeden ya da olaya şahit olanları hiç dinlemeden nasıl basın açıklaması yaptı?

Protestoya nasıl izin verdi?

Yukarıda yazmıştım insanca muamele diye maalesef insani duygularımızı kaybettik. İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu? Bir kişiyi değersizleştirmek, üstelik yaptığı mesleği adının önüne geçirerek itibarsızlaştırmaya çalışmak bu kadar kolay mı?

Bir de şunu unutmayalım lütfen; sağlıklı bir kişinin hastanede ne işi olabilir ki? Ama fiziksel ama ruhsal olarak mutlaka hastadır. Hiç kimse “Bugün bir hastaneye gideyim de hava alayım” demez.

Lütfen çok değerli sağlık çalışanlarımız gelen insanları hasta olarak kabul edip ona göre davranır mısınız?

Bir de arada bir Hipokrat Yemini’ni okuyalım(!)

Ayrıca görevini layığıyla yapan sağlık çalışanlarımızı da teşekkür etmeyi de unutmuyoruz.

Not: Bir de temiz hastane kirli hastane muhabbeti var, onu da sonra ki yazımda değerlendirelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.